نکات مهم در نگارش پروپوزال

 

نگارش پروپوزال به عنوان اولین گام نگارش و انجام پایان نامه تلقی می شود. پروپوزال تنها یک پیشنهاد ساده نیست بلکه زیربنایی برای پایه‌های پایان نامه محسوب می شود. قبل از هر اقدامی نسبت به تکمیل فرم پروپوزال از دانشگاه اقدام کنید انجام پروپوزال با رعایت این نکات طلایی ساده تر خواهد شد:

۱-طرح یک سؤال خوب

برای شروع باید یک سؤال خوب مطرح کنید این سؤال همان موضوع پروپوزال است. با توجه به علاقه خود سؤالی را انتخاب کنید که قابلیت تحقیق را داشته باشد. سؤال باید زاییده فکر دانشجو باشد و قبلاً در جایی مطرح نشده باشد. انگیزه خود را با طرح سؤالی که برایتان جالب و جذاب است بالا ببرید.

۲-ارائه فرضیه

فرضیه در پاسخ به سؤال مورد نظر مطرح می شود.فرضیه منجر به ارائه یک پاسخ منطقی خواهد شد.فرضیه الزاماً همیشه صحیح نمی باشد و در روند تحقیق و پژوهش باید درستی یا نادرستی آن بررسی شود.

۳-اجتناب از تکرار

موضوعات تکراری که قبلاً بر روی آن تحقیق پایان نامه صورت گرفته شده برای انجام پروپوزال مناسب نیست.با راهنمایی استاد راهنما و حتی سایت های علمی معتبر می تواند از اختصاصی بودن موضوع پروپوزال اطمینان پیدا کرد. سایت ایران داک، منبع خوبی از پایان نامه و پروپوزال را ارائه می‌کند.با یک جستجوی ساده از غیرتکراری بودن موضوع مطمئن شوید.

graduate-school-essay-tips

 

۴-روش تحقیق مناسب

هر موضوعی روش تحقیق خاصی دارد. انجام پروپوزال و تحلیل و بررسی داده ها با روش های مناسب در بهبود عملکرد و تأیید پروپوزال بسیار مؤثر است.

۵-بررسی اسناد معتبر

هر تحقیقی باید بتواند تحقیقات قبلی را بهبود بخشد. بررسی و پژوهش در تحقیقات انجام شده قبلی می تواند اطلاعات خوبی برای ادامه تحقیق ارائه دهد. انجام پروپوزال با استفاده از اسناد معتبر، مقالات، پایان نامه ها، رساله های دکتری، طرح های پژوهشی و کتب بهترین نتیجه را به همراه دارد.

۶-زمان بندی

مراحل آماده سازی پروپوزال مستلزم داشتن زمان کافی است. مدیریت زمان در تهیه پروپوزال از اهم موارد است. هرگز کار را به لحظات پایانی موکول نکنید.

۷-پایان نامه

پروپوزال قوی می تواند پایه محکمی برای پایان نامه ارشد باشد.اتکا به قالب های خام نمی تواند منجر به انجام پایان نامه موفقی بشود. اهمیت پروپوزال در تحقیق جامع و کاملی است که انجام می دهید. همیشه گام اول سخت ترین گام است و پروپوزال نخستین گام برای نگارش پایان نامه است که باید جدی گرفته شود.

۸-مشورت با افراد آگاه

مشورت شرط عقل است. با افراد متخصص و آگاه در زمینه پایان نامه نویسی و انجام پایان نامه مشورت کنید!با جستجویی ساده در اینترنت می توان اطلاعات خوبی در زمینه هزینه پروپوزال و انجام پایان نامه به دست آورد.

 

تخصص، تعهد و مسئوليت پذيري در

مجتمع مشاوران زند

مشاوران زند

تلفن تماس : t.me/moshaveranzand
پست الکترونیکی : Moshaveranzand@gmail.com
Cresta Help Chat
Send via WhatsApp