رساله دکتری یا تز (Dissertation)

رساله دکتری یا تز (Dissertation):
رساله دکتری نوشته ای است که شما در انتهای دوره دکتری تحویل میدهید و داوران شما بر اساس نوشته شما از شما سوالاتی را در جلسه ای به نام دفاعیه میپرسند و شما باید پاسخ های قانع کرده در حمایت از نوشته تان داشته باشید. دقت داشته باشید که همه چیز بر اساس تز یا رساله یا پایان نامه شما سنجیده می شود. اگر تز شما نتواند منتقل کننده میزان تلاش شما باشد، هیچ چیز دیگری نیمتواند ثابت کند که شما به اندازه کافی برای آن وقت گذاشته اید. به نوعی تز شما آواتار شماست و باید نشانگر تسلط شما بر موضوع باشد. داوران شما ممکن است هرگز شما را پیش از این ندیده باشند و تنها بر اساس آنچه میخوانند و میبینند در مورد صلاحیت شما قضاوت خواهند کرد که آیا شایستگی این را دارید که یک عضو جامعه دانشگاهی باشید یا نه.
چرا باید در دکتری رساله نوشت؟
نوشتن تز هدف دوره دکتری نیست بلکه وسیله است. در دوره دکتری شما باید یاد بگیرید که چطور مسایلی را که با آنها روبرو هستید با پژوهش علمی حل کنید. پژوهش مبتنی بر دانش روز و برای حل کردن مسائل روز. اما شاید موضوع تز به اندازه نحوه انجام دادن آن اهمیت نداشته باشد. شما ممکن است به یک موضوع نسبتا جدید و نه کاملا جدید نگاهی نو داشته باشید. اما باید هر مساله ای را انتخاب میکنید از روش علمی بررسی کنید و پاسخ آن را بیابید.
پژوهش دکتری چه چیزی نیست؟
بیشتر دانشجوهای دکتری زمانی که وارد این دوره میشوند فکر میکنند که قرار است یک کار فوق العاده انجام دهند و بهترین تز تاریخ را بنویسند و حتی مسیر تحقیقات علمی بشر را تغییر دهند. دوست دارند در موضوع رشته خود به همه چیز تسلط پیدا کنند و از همه بهتر باشند، با انگیزه آغاز میکنند اما چون دستیابی به چنان افقی عملا ممکن نیست نا امید شده و گاهی دست از تلاش بر میدارند. به جای این که مسیری در بین تحقیقات گذشته برای خودشان بسازند میخواهند تمام کارهای گذشته و هر آنچه در آینده باید در یک موضوع وجود داشته باشد را در تز خود جا دهند، این شاید در ظاهر ایده بدی نباشد اما یک مشکل دارد و آن این است که شما همه عمرتان را برای انجام این کار فرصت ندارید. پس باید کاری بهینه انجام دهید. شما در دکتری قرار نیست جایزه نوبل بگیرید، فقط قرار است یک کار با کیفیت را در زمان محدود به پایان برسانید.
پایان نامه دکتری با کتاب هم فرق میکند، ندانستن این موضوع منشا مشکلات بسیاری میشود که کار دفاع را برای دانشجو مشکل میکند. شما در مورد تمام چیزهایی که در تزتان نوشته اید مسولیت دارید و اگر بخواهید آن را به شکل یک کتاب بنویسید ممکن است مجبور شوید بخش های زیادی را از منابع دیگر وارد کنید که این موضوع اصالت کار شما را به خطر خواهد انداخت.

تلفن تماس : t.me/moshaveranzand
پست الکترونیکی : Moshaveranzand@gmail.com
Cresta Help Chat
Send via WhatsApp